تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در چیست؟

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی یکی از سوال های پر تکرار کاربران است. در دنیای امروزه روز به روز هوا به طرف گرم شدن می‌رود. هوای گرم یکی از سخت‌ترین شرایط بوده و تقریبا اکثر مردم از هوای گرم رنج می‌برند. با پیدایش کولر گازی در دنیای فناوری که وظیفه ایجاد هوای خنک را بر عهده دارد دیگر ترس مردم از هوای گرم و طاقت فرسای تابستان راحت شده است.‌

در دنیای کولر گازی کمپانی‌های فراوانی مشغول به کار بوده که در این میان کمپانی‌های اجنرال، سامسونگ، ال جی، توشیبا، گری و میلون جزو مشهورترین کمپانی‌های سازنده این دستگاه‌ها می‌باشند. برند میلون یک کمپانی مدرن ایرانی می‌باشد. این برند که به تازگی وارد این حرفه شده با ارائه محصولات فوق‌العاده با مزیت‌های بارز توانسته سایه‌ای تاریکی بر سر کمپانی‌های مشهور خارجی انداخته و اعتماد مردم را کامل جلب کند.

‌کولر گازی‌ها بر حسب موتور و کارایی آن‌ها به 2 نوع کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی تقسیم می‌شوند.

هنگام خرید کولر گازی کاربران ممکن سوالاتی نظیر در ذهنشان شکوفا شود. این سوالات شامل چنین مواردی است: تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در چیست؟ قیمت کولر گازی اینورتر بهتر است یا کولر گازی معمولی؟ عملکرد کولر گازی اینورتر بهتر است یا کولر گازی معمولی؟ چرا قیمت کولر گازی معمولی نسبت به کولر گازی اینورتر کمتر است؟ کدام نوع بهترین گزینه برای استفاده شخصی یا عمومی بهتر است؟

این سوالات تنها جزئی از سوالات شما کاربران بوده و ممکن است سوالات فراوان دیگری را نیز داشته باشید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم کولر گازی‌های اینورتر را با کولر گازی معمولی زیر ذره‌ بین قرار داده و 0 تا 100 کولر گازی را برای شما شرح دهیم. بنابراین شما با مطالعه این مقاله بوکو کالا در نهایت خودتان توانسته تفاوت‌های کولر گازی اینورتر و معمولی را سنجیده تا بهترین گزینه را برای خرید کولر گازی را انتخاب کنید.

7 تفاوت مهم کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی که باید بدانید

منظور از کولر گازی با موتور معمولی چیست؟

کولر گازی با موتور معمولی متشکل از یک سری اجزا نظیر فن کولر گازی، کمپرسور برای سیستم سرمایشی، کوبل کولر، شیر انبساط دستگاه سرمایشی و واحد کنترل کولر می‌باشد. اجزای تشکیل دهنده فوق با روشن شدن و عملکرد خود هوای داخل سالن شما را کیفیت مطلوبی خنک می‌کنند. موتور کولر گازی معمولی ثباتی نداشته و به محض خنک شدن هوای محیط به طور اتوماتیک خاموش می‌شود.

به عنوان مثال اگر شما دمای کولر گازی را روی 20 درجه تنظیم کنید دستگاه شروع به کار کرده و هوای محیط را به درجه 20 می‌رساند. سپس بعد از رسیدن درجه هوا به 20 موتور دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می‌شود. بعد در صورت تغییر دمای هوا موتور کولر گازی دوباره روشن شده تا هوای محیط شما را خنک کند. بنابراین با روشن و خاموش شدن‌های پی در پی به موتور دستگاه شوک وارد شده و مصرف برق را نیز افزایش می‌دهد.

4 ویژگی کولر گازی با موتور معمولی

✅ ایجاد هوای خنک در سالن شما

✅ قیمت مناسب کولر گازی

✅ طراحی مناسب

✅ ریموت کنترل کولر گازی

5 نقطه ضعف کولر گازی معمولی

❌ ایجاد سر و صدا زیاد

❌ دمای ثابت

❌ مصرف بالای انرژی

❌ طول عمر پایین نسبت به کولر گازی اینورتر

❌ نیاز به سرویس هر چند مدت یکبار

منظور از کولر گازی اینورتر چیست؟

کمپانی‌های سازنده سری مدرن کولر گازی‌های خود را با موتور اینورتر مجهز کرده‌اند. بنابراین این نسل مدرن کولر گازی به کولر گازی‌های اینورتر شناخته می‌شود. کولر گازی‌های اینورتر در ساختار و قطعات سازنده آن کاملا شبیه به کولر گازی معمولی می‌باشد. تنها تفاوت این دو دستگاه در ساختار، ارتقای کولر گازی اینورتر در دو سه قطعه می‌باشد.

اینورتر یک سیستم کنترل کننده دور موتور دستگاه بوده که در دستگاه‌های الکترونیکی مدرن استفاده می‌گردد. اینورتر با عملکرد خود جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می‌کند. به این شیوه با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور آن را به گردش در می‌آورد. بنابراین کولر گازی اینورتر در هنگام روشن شدن قابلیت تغییر دادن دما را در اختیار کاربر قرار داده و با عملکرد خود از روشن و خاموش شدن مکرر موتور جلوگیری می‌کند.

ویژگی های کولر اینورتر

7 مزایای کولر گازی اینورتر

✅ قابلیت تنظیم دما

✅ عمر بالای دستگاه

✅ طراحی عالی

✅ ریموت کنترل کولر گازی

✅ راندمان کاری بالا

✅ کاهش مصرف انرژی 30 ال 60 درصدی

✅ صدایی آرام و دلنشین

یک عیب کولر گازی اینورتر‌

❌ قیمت بالاتری نسبت به کولر گازی معمولی

معایب کولر گازی اینورتر

6 تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی

نوع عملکرد و طراحی کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی کاملا شبیه هم بوده و به راحتی قابل تشخیص نمی‌باشند. این دو کولر گازی در ساختار سیکل مکانیکی و سرمایشی خود و حتی قطعات سازنده آن بسیار شبیه هم بوده و تنها در موارد کمی با هم اختلاف دارند. اصلی‌ترین تفاوت این دو دستگاه در مدار الکتریکی آن بوده و سایر قطعات شبیه به هم هستند. تفاوت‌های اصلی کولرگازی اینورتر با عادی شامل موارد زیر می‌شود:

1 – کولر گازی اینورتر صدای کمتری را نسبت به کولر گازی‌های معمولی ایجاد می‌کنند.

2 – موتور کولر گازی اینورتر دارای سرعت متغیر بوده ولی سرعت کولر گازی معمولی ثابت می‌باشد.

3 – میزان مصرف برق در کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی 30 تا 60 درصد کمتر است.

4 – طول عمر کولر گازی‌های اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی بسیار بیشتر است.

5 – کولر گازی‌های اینورتر به لطف وجود موتور اینورتر عملکرد بسیار بهتری نسبت به کولر گازی معمولی دارد.

6 – عدم وجود خازن و سیم پیچی استارت در کولر گازی اینورتر

6 تفاوت اساسی

مقایسه کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در 7 بخش مختلف:

1 – صدا:

کولر گازی‌های اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی سر و صدای بسیار کمتری را ایجاد می‌کند. به لطف وجود سر و صدای کم آرامش در سالن شما حفظ شده تا صدای بالای موتور شما را اذیت نکند.

2 – عمر مفید:

با توجه به شرایط بد اقتصادی خانواده‌ها قادر به خرید متوالی کولر گازی نمی‌باشند. در واقع کولر گازی نیز مثل خرید لباس نیست که شما بر فرض اینکه اگر تن خور لباس را دوست نداشته آن را دور بیندازید. بنابراین میزان طول عمر دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. کولر گازی‌های اینورتر بنا به عملکرد و ثابت نگه داشتن دور موتور و جلوگیری از خاموش و روشن شدن مکرر موتور آن عمر بسیار بیشتری نسبت به کولر گازی معمولی دارد.

3 – عملکرد:

کولر گازی اینورتر به لطف وجود موتور اینورتر عملکرد خنک کنندگی و گرمایش کارآمدتر و سریع‌تری نسبت به کولر گازی معمولی دارد.

4 – طراحی:

کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در طراحی ظاهری تفاوت خاصی با هم نداشته و این امر موجب تشخیص سخت این دو دستگاه از هم می‌شود. در واقع تفاوت اصلی این دو دستگاه از نظر طراحی داخلی و ساختار آن در وجود مدار الکتریکی آن می‌باشد.

5 – قیمت:

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در قیمت آن می‌باشد. در ظاهر قیمت کولر گازی‌های اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی بیشتر است. اما توجه داشته باشید با توجه به کم مصرف‌ بودن کولر گازی اینورتر و دوام عمر بالای دستگاه در طول زمان متوجه شده که قیمت کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. اگر می‌خواهید یک خرید موفق داشته و هر روز هزینه‌های اضافی برای صرف قبض برق و تعمیرکار پرداخت نکرده کولر گازی اینورتر بهترین گزینه برای شما می‌باشد.

6 – کارکرد:

کولر گازی اینورتر : میزان کارکرد کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی بسیار بهتر می‌باشد. دلیل این برتری ثابت نگه داشتن دمای محیط شما بوده تا بدن شما دچار دوگانگی دما نشود.

7 – شرایط آب و هوایی:

کولر گازی اینورتر : کولر گازی اینورتر مانع از خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه می‌شود. این امر باعث شده که دمای هوای سالن یکسان باشد. بنابراین کاربران دچار دوگانگی هوا نشده تا کولر گازی اینورتر مخصوص هر آب و هوایی باشد.

کولر گازی معمولی : اما کولر گازی معمولی دمای هوا را ثابت نگه نداشته و موتور آن مدام خاموش و روشن می‌شود. این خاموش و روشن شدن مکرر سبب وارد شدن شوک به دستگاه شده و با این عملکرد دمای سالن شما متغیر می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که کولر گازی معمولی برای هر آب و هوایی مناسب نمی‌باشد.

نحوه تمیز کردن