باد کولر گازی چه تاثیری بر روند پخش ویروس کرونا دارد؟

آیا باد کولر ویروس کرونا را انتقال می‌دهد؟ همزمان با افزایش دما در فصل تابستان استفاده از کولر گای به عنوان یک وسیله برای خنک کردن فضا چند برابر شده است. در این میان که ویروس کرونا مهمان ناخوانده کشور عزیزمان شده است برخی نگرانی برای استفاده از کولر گازی در محیط های عمومی نظیر بانک ها و رستوران ها وجود دارد.

توضیح مسئله با یک مثال ساده:

یکی از مسئله های مهم برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا قطع زنجیره انتقال است. بنابراین اگر در فضایی حضور داشته باشیم که شخصی مبتلا به ویروس کرونا است و در کنار وی کولر گازی (یا هر نوع وسیله دیگری که سرعت جریان هوا را افزایش می دهد) وجود داشته باشد، در صورتیکه فرد مبتلا از ماسک استفاده نکند و دچار عطسه شود. یا اینکه در زمان صحبت کردن آب دهان او در فضا پخش شود برای افرادی که در نزدیک ایشان هستند و از ماسک استفاده نمی کنند امکان انتقال ویروس افزایش پیدا می کند.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم با‌ بررسی مدارک و اسناد مربوطه و همچنین خبرهایی که تا امروز از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ارائه شده به جواب چنین سوالاتی برسیم. بنابراین تا انتها با بوکو کالا همراه باشید تا جواب صحیح را دریافت نمایید.

رابطه کولر گازی و تاثیر آن در انتقال ویروس کرونا

عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی ایران بعد از قرمز شدن مناطق خوزستان چنین گفت:

(ویروس کرونا وارد کولر گازی نشده اما کولر گازی توانسته با افزایش سرعت هوا و خنک‌ شدن سرعت انتقال ویروس را افزایش دهد.)

دکتر حمید سوری که جزو هیات علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی شهید بهشتی بوده می‌گوید: در اوایل ورود ویروس کرونا به کشور ایران که در فصل زمستان اتفاق افتاد اکثر دنیا بر این باور بودند که این ویروس در هوای گرم از بین می‌رود. بنابراین طبق این نظریه‌ها با اخبار خوش و ایمان کامل می‌گفتند که در اوایل بهار و حتی نرسیده به فصل تابستان این ویروس را ریشه کن کرده و کشورمان را از وجود آن پاک می‌کنیم. اما متاسفانه این‌ امر نه تنها تحقق نیافت بلکه بیشتر نیز شده است. طی چند ماه اخیر مناطق گرمسیر ایران به خصوص استان خوزستان به حالت قرمز تبدیل شده و کرونا همه جا را فرا گرفته است.

اکثر مردم بر این باورند که استفاده از کولر گازی به رشد بی سابقه ویروس کرونا کمک‌ کرده و باعث شده که مناطق گرمسیر مخصوصا استان خوزستان را به حالت قرمز در آورد. از نظر علمی چنین باوری درست نبوده و ویروس کرونا توان نفوذ به داخل کولر گازی را نداشته ولی ممکن است‌ که به افزایش سرعت پخش آن کمک کند.

نظر پزشکان درباره تاثیر کولر گازی در انتشار ویروس کرونا چیست؟

دکتر حمید سوری افزود اگر شما نیز در مناطق گرمسیر ایران سکونت داشته باشید مسلما بر این باور رسیده که در چنین مناطقی زندگی بدون استفاده از‌‌ کولر گازی تقریبا غیر ممکن می‌باشد. وجود گرمای بیش از حد نیز به سلامتی انسان ضرر رسانده و‌ گاها از شدت گرما نیز فرد تب و لرز گرفته و احتمال مرگ وجود دارد.

به طور کلی می‌توان چنین بیان کرد که مردم مناطق گرمسیر با شنیدن خبرهایی مبتنی بر اینکه ویروس کرونا در مناطق گرم وجود نداشته و با گرم شدن هوا از بین می‌رود، رعایت نکات بهداشتی را اصلا جدی نگرفته و متاسفانه بعضی از مردم به عنوان تمجید از قوی بودن بدن خود این‌ ویروس را مورد تمسخر قرار گرفته و وجود آن را باور نداشتند. مردم‌ با سهل انگاری و رعایت نکردن پروتکل بهداشتی و حضور بیشمار در فضاهای عمومی، بازار، بانک، ادارات، مجتمع‌های ورزشی و… با فرض اینکه ویروس کرونا در هوای گرم جایی نداشته به طور ناخودآگاه دچار این ویروس وحشتناک شدند.

سپس با حضور در خانه و قرار گرفتن در معرض باد شدید کولر گازی به پخش سریع‌تر این ویروس کمک کرده‌اند. بنابراین اصلی‌ترین و منطقی‌ترین‌ دلیل مبتلا شدن استان‌های گرمسیر سهل انگاری و خیال آسوده آنان از عدم دوام نیاوردن ویروس کرونا در هوای گرم بوده است.

آیا سرعت جریان هوا در فضاهای بسته احتمال انتقال ترشحات را افزایش می‌دهد؟

طبق آخرین رسانه‌های جهانی و تحقیقات انجام شده در مناطق گرمسیر آمریکا مانند آریزونا، ویروس کرونا یا کوید 19 به هیچ وجه از طریق کولر گازی انتقال نمی‌یابد. وزارت بهداشت آمریکا برای تثبیت این موضوع بدنه‌های کولر گازی و فیلترهای داخل آن را به طور اختصاصی مورد آزمایش قرار داده و بر این باور رسیده که کولر گازی بیماری ویروس کرونا را انتقال نمی‌دهد. متاسفانه در کشور ما هر رویدادی را بدون مورد آزمایش قرار دادن تایید کرده و با قرار گرفتن موضوعات در دهان مردم به طور شگفت انگیزی در میان مردم اخبار نادرستی پخش شده و همه را سردرگم می‌کنند.

وزارت بهداشت آمریکا بعد از انجام آزمایش‌های مذکور تنها بر این باور رسید که کولر گازی به خاطر افزایش سرعت هوا در محیط‌های بسته توانسته احتمال انتقال ترشحات فرد مبتلا را که با عطسه و سرفه در فضا پخش شده را افزایش دهد.

برای ادارات و بانک‌ها از کولر گازی استفاده کنیم؟

همانطور که می‌دانید مدت زمان زیادی از همه گیر شدن ویروس کرونا نمی گذرد. لذا محققین و دانشمندان فرصت کافی برای بررسی کامل مسائل مربوط به آن را پیدا نکرده‌اند و ممکن است اطلاعاتی که امروز در اختیار جامعه قرار می دهند تا حدودی با کم و کاستی هایی همراه باشد. لذا عنوان می کنیم قبل از اینکه به حرف های دیگران اعتماد کنید خودتان به شیوه منطقی به آن فکر کنید.

زیرا در حال حاضر تمام مردم از ترس ویروس کرونا امیدی بره آینده خود و خانواده نداشته و ترس وجود مردم را فرا گرفته است. اما بهتر است بر ترس خود غلبه کنیم و با رعایت پروتکل های بهداشتی به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک کنیم.

مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا توسط کولر گازی

اگر شما کاربران در مناطق گرمسیر ایران نظیر خوزستان و همسایه‌های آن سکونت دارید به خوبی متوجه هستید که عدم استفاده از کولر گازی تحمل هوای گرم را غیر ممکن می کند. توجه داشته باشید اگر در میان اعضای خانواده شما فردی مبتلا وجود نداشته به راحتی می‌توانید از کولر گازی در خانه خود استفاده کنید. از آن جایی که کولر گازی فقط سرعت ترشحات را افزایش داده برای حفظ سلامت بیشتر پروتکل بهداشتی (نظیر استفاده از ماسک) را در منزل خود اجرا کرده و با خیالی راحت به ادامه زندگی خود بپردازید.

اما در مناطق عمومی نظیر ادارات و بانک‌ها استفاده از هیچ گونه کولری توصیه نمی‌شود. زیرا در فضاهای عمومی اکثر مردم‌ حضور داشته و هیچ کسی از سلامت مراجعه کنندگان اطمینان خاطر ندارد‌. بنابراین وجود کولر گازی‌ در چنین فضاهایی حتی توانسته سرعت تنفس ارباب رجوعان را بیشتر پخش کند. اما باز اگر در چنین اماکنی بنا به گرمی بیش از حد هوا از کولر گازی استفاده شد شما موظف هستید که از ماسک و حتی دستکش استفاده کنید. در ضمن افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بهتر است در چنین فضاهایی حتی با ماسک نیز حضور نداشته باشند.

آیا کولر گازی سرعت انتقال ترشحات را افزایش می‌دهد؟

کولر گازی به خاطر افزایش سرعت جریان هوا در محیط بسته توانسته احتمال انتقال ترشحات فرد مبتلا که با عطسه و سرفه در فضا پخش شده را افزایش دهد.

رعایت 10 مورد ضروری برای استفاده از کولر گازی در دوران کرونا

✅ پرهیز از روشن کردن کولر گازی در ساعات خنک شبانه روز

✅ در صورت خنک شدن منزل کولر گازی را خاموش کنید

✅ درجه حرارت محیط کمتر از 24 درجه سانتی گراد نشود

✅ فراهم کردن تهویه مناسب برای اتاق خواب‌ها

✅ جدا سازی فرد مبتلا از سایر خانواده و قرنطینه کردن آن

✅ موقع استفاده از کولر یا سایر مواقع پنجره یا در اتاق را کمی باز نگه دارید

✅ اگر امکان جداسازی فرد مبتلا وجود نداشت همه افراد موظف به استفاده از ماسک می‌باشند

✅ استفاده تمام مدت از ماسک‌ توسط فرد مبتلا یا حتی کسی که سرفه و عطسه دارد

✅ حفظ فاصله اجتماعی در صورت نیاز

✅ ممنوعیت حضور مهمان در منزل

جمع بندی

با توجه به اسناد و مدارک ارائه شده و با توضیحات فوق بر این نتیجه رسیدیم که احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق کولر گازی تقریبا صفر بوده و حتی نمونه‌های از فیلتر و بدنه کولر گازی مورد آزمایش قرار گرفته که این نظریه را ثابت می‌کند. اما کولر‌ گازی توانسته با افزایش سرعت هوا در محیط بسته احتمال انتقال ترشحات فرد مبتلا را با سرفه و عطسه در فضا پخش شده را افزایش می‌دهد. بنابراین برای ایجاد امنیت خاطر شما کاربران مراحل 10 گانه رعایت نکات ایمنی در صورت استفاده از کولر گازی را در منزل خود انجام دهید.

همچنین در مواقع حضور در ادارات حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. و در رستوران‌ها و کافه های سربسته حضور نداشته باشید. به جای آن می توانید غذا یا نوشیدنی‌ها مورد علاقه خود را به صورت غیر حضوری تهیه کنید و یا از مکان‌هایی اقدام به خرید کولر کنید که امکان ارسال با پیک را داشته باشند.