از بین کولر آبی و کولر گازی کدام یک را خریداری کنیم؟

بیشتر افراد وقتی به فصل‌های گرم سال به خصوص فصل تابستان نزدیک می‌شوند دغدغه‌ی انتخاب و استفاده از یک وسیله‌ی خنک کننده را برای فضای داخلی خانه‌ی خود پیدا می‌کنند. چون شرایط آب و هوایی هر منطقه با منطقه‌ی دیگر متفاوت است بنابراین باید این انتخاب خیلی دقیق صورت گیرد. در زمان‌های قدیم مردم از پنکه‌های سقفی و پنکه‌های زمینی کوچک برای خنک کردن فضای داخلی خانه‌ی خود استفاده می‌کردند که در بیشتر موافق پاسخگوی خوبی برای نیاز‌های افراد نبودند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی برند‌های معروف در سراسر جهان به جای پنکه‌های سقفی و پنکه‌های زمینی کوچک اقدام به تولید کولر‌های آبی و کولر‌های گازی با کارایی‌ها و قابلیت‌های بیشتری کردند تا کاربران از گرمازدگی فصل تابستان رهایی پیدا کنند.

همان طور که گفتیم انتخاب وسیله‌های خنک کننده مانند کولر آبی و کولر گازی کاری بسیار سخت است و نیازمند اطلاعات دقیق و شناخت کامل این محصولات می‌باشد تا شما با توجه به تمام جنبه‌های زندگی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ما در این مقاله بوکو کالا با معرفی این دو وسیله‌ی خنک کننده در انتخاب کولر آبی یا کولر گازی به شما کمک می‌کنیم.

سوالات مهمی که قبل از خرید کولر باید بپرسید:

✅ کولر آبی و کولر گازی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

✅ برای منطقه و شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان چه نوع کولر (کولر آبی یا کولر گازی) مناسب است؟

✅ از نظر مصرف انرژی کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

✅ هوای تولیدی کولر گازی بهداشتی‌تر است یا هوای تولیدی کولر آبی؟

✅ مزایای کولر آبی و کولر گازی چیست؟

✅ معایب کولر گازی و کولر آبی چیست؟

✅ از نظر هزینه کولر آبی و کولر گازی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

✅ برند‌های معروف در جهان در رابطه با این محصولات کدام‌ها هستند؟

✅ از بین کولر گازی یا کولر آبی کدام یک را انتخاب کنیم؟

نحوه‌ی کارکرد کولر آبی و کولر گازی به چه صورتی است و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

نحوه عملکرد کولر آبی:

کولر آبی وسیله‌ی خنک کننده‌ای می‌باشد که در پشت بام هر خانه قرار می‌گیرد، این نوع کولر با استفاده از سیستم کانال کشی هوای خنک خود را به سایر نقاط داخل خانه منتقل می‌کند. کولر آبی عملکرد سرمایشی خود را از طریق تبخیر قطرات آب آمیخته شده با مولکول‌های هوا انجام می‌دهد. کولر‌های آبی با استفاده از قدرت موتوری که در ساختار آن‌ها به کار رفته است اندازه‌شان تعیین می‌شود. بنابراین کولر آبی همان‌ طور هم که از نامش پیداست عملکردش را با تبخیر آب انجام می‌دهد.

نحوه عملکرد کولر گازی:

کولر‌های گازی وسیله‌ای خنک کننده می‌باشد که در فضای داخلی خانه اکثرا بر روی دیوار نصب می‌شوند البته انواع متفاوتی دارد و رایج‌ترین‌ آن‌ها کولر گازی‌های دیواری هستند. این کولر‌گازی‌ها با ظاهری ساده‌ای که دارند از طریق گاز مبرد خنک کننده فعالیت سرمایشی خود را انجام می‌دهند.

کولر‌های گازی در ظرفیت‌های متفاوت 12000، 18000، 24000 و 30000 با موتورهای قدرتمند وارد بازار می‌شوند. گاز مبرد خنک کننده‌ای که در کولر‌های گازی به کار می‌رود دوستدار محیط زیست و سلامت انسان‌ها می‌باشد. معمولا کولر گازی‌ها علاوه بر سیستم سرمایشی برای فصل‌های سرد نیز از سیستم گرمایشی برخوردار هستند.

کولر گازی‌ها انواع متفاوتی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای سرد و گرم، کولر گازی اسپلیت، کولر گازی پرتابل و کولر گازی چند شعله یا مولتی پنل اشاره کرد.

کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای جزء اولین کولر‌های گازی است که وارد بازار شد این کولر دارای دو قسمت می‌باشد که قسمتی از آن داخل خانه و قسمت دیگر در بیرون از خانه کنار پنجره قرار می‌گیرد. کولر گازی اسپلیت یکی از محبوب‌ترین کولر‌های گازی است که در زیر سقف کاذب جاسازی می‌شود و هوای خنک آن توسط کانال‌هایی به تمام قسمت‌های خانه برده می‌شود. این مدل از کولر گازی برای آپارتمان‌ها، هتل‌ها و برج‌ها بسیار کاربردی می‌باشد.

کولر گازی پرتابل یک نوع از کولر گازی می‌باشد که شما می‌توانید آن را حمل و جابجا کنید. کولر گازی چند شعله یا مولتی پنل نیز یک نوع از کولر گازی است که در ساختار آن به جای یک پنل از دو پنل استفاده می‌شود در نتیجه برق مصرفی آن 40 درصد کاهش می‌یابد.

با توجه به شرایط آب و هوایی کولر گازی بخریم یا کولر آبی؟

هنگامی که کولر آبی یا کولر گازی را خریداری می‌کنید با خشکی هوا، گرمای منطقه، سردسیر بودن منطقه و شرایط آب و هوای شرجی محل زندگی‌تان توجه کنید تا یک انتخاب درست را انجام دهید. مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل اینکه دارای آب و هوایی شرجی هستند و در معرض رطوبت بیش از حد هوا می‌باشند بهتر است از کولر گازی استفاده کنند.

مناطق دیگر کشور مانند خراسان‌، یزد و کرمان که دارای آب و هوایی خشک هستند استفاده از کولر آبی برایشان مناسب‌تر است زیرا هوایی که تنفس می‌کنند دیگر مانند هوای بیرون از منزل خشک نیست و مقداری رطوبت با خود دارد. برای مناطق مرکزی و شهر‌هایی مانند تهران کرج و مشهد قزوین و زنجان نیز که شهرهایی بزرگ و آپارتمان نشین هستند کولر گازی پیشنهاد می‌شود.

کولر گازی خود از نظر شرایط آب و ‌هوایی به 3 دسته تقسیم بندی می‌شود

✅ کلاس آب و هوایی T1

✅ کلاس آب و هوایی T2

✅ کلاس آب و هوایی T3

1 – کلاس آب و هوایی T1 :

مخصوص مناطق معتدله و معمولی می‌باشد، در واقع مناطقی که دمای آن‌ها از 45 درجه‌ی سانتیگراد بالا نمی‌رود. کولر گازی‌هایی که مجهز به کلاس آب و هوایی T1 هستند مناسب قسمتی از نیمه‌ی شمالی، تهران، کرج و… می‌باشند.

2 – کلاس آب و هوایی T2 :

مخصوص مناطق سردسیر و خنک می‌باشد، تا در صورت نیاز بتوانند از سیستم گرمایشی کولر گازی نیز استفاده کنند.

3 – کلاس آب و هوایی T3 :

مخصوص مناطق گرمسیری می‌باشد، اگر دقیق‌تر بگوییم مناطقی که دمای آن‌ها به بالای 55 درجه سانتیگراد می‌رسد دارای کلاس آب و هوایی T3 هستند.

نکته: کولر گازی‌هایی که مجهز به کلاس آب و هوایی T3 هستند مناسب مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و… می‌باشند.

از نظر مصرف انرژی کولر گازی به صرفه‌تر است یا کولر آبی؟

کولر‌های گازی مصرف برق بیشتری نسبت به کولر‌های آبی دارند و کولر‌های آبی نیز برای عملکرد بالای خود نیازمند مصرف آب می‌باشند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بیشتر برند‌های معروف توانسته‌اند تا حد زیادی مصرف انرژی را در کولر‌های گازی خود کاهش دهند زیرا در ساختار کولر‌های گازی خود از موتور اینورتر دار استفاده می‌کنند.

اگر با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی و متراژ خانه‌تان، ظرفیت مناسب کولر گازی را دقیق انتخاب کنید می‌توانید تا حد بسیار زیادی در مصرف برق صرفه جویی کنید.

در کولر‌های آبی نیز اگر به موقع پوشال‌های آن‌ را تعویض و رسوبات تشکیل شده در فضای داخلی کولر را تمیز کنید و بر روی کولر آبی یک سایبان نصب کنید میزان مصرف انرژی را نیز در این وسیله‌ی خنک کننده کاهش می‌دهید. لازم به ذکر است که هنگام خرید کولر آبی نیز باید به متراژ خانه‌ی خود دقت کنید زیرا اگر کولر آبی نتواند آن محیط را خنک کند و شما مجبور باشید در ساعت‌های طولانی از دور تند آن استفاده کنید مصرف انرژی آن بالا می‌رود.

همچنین اگر کولر آبی را از نظر هزینه‌ی خرید با کولر گازی مقایسه کنیم باید بگوییم که کولر گازی حدودا 4 برابر گران‌تر از کولر آبی می‌باشد. در نتیجه قدرت خرید نوع کولر نیز تاثیر بسیار زیادی در انتخاب کاربران دارند.

از نظر تولید هوای بهداشتی و سالم کولر گازی عملکرد بهتری دارد یا کولر آبی؟

کولر‌های آبی از نظر تولید هوای سالم و بهداشتی نسبت به کولر‌های گازی ضعیف‌تر عمل می‌کند زیرا کولر‌های گازی هوایی را که در داخل خانه پخش می‌کنند توسط فیلترهای تصفیه هوا کاملا بهداشتی و سالم می‌کنند.

همه شما می‌دانید محلی که رطوبت در آن به طور مداوم وجود داشته باشد محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها، باکتری‌ها و مواد آلرژی زا می‌شود. پوشال‌های به کار رفته در کولرهای آبی نیز به دلیل رطوبت مداومی که دارند محل مناسبی برای رشد این مواد عفونی می‌شوند در نتیجه اگر شما به موقع پوشال‌ها را عوض نکنید ممکن است با بیماری‌های آلرژیک در اعضای خانواده‌ی خود روبرو شوید.

علاوه بر این کولرهای آبی به دلیل اینکه هوای بیرون از خانه را به داخل خانه می‌کشانند اگر هوای وارد شده به داخل خانه در خود دارای ذرات معلق گرد و غبار، آلودگی حاصل از دود ماشین‌ها و آلودگی ناشی از کارخانجات را دارا باشد عواقب خطرناکی را با خود به همراه دارد. شهرهای بزرگی مانند تهران و اهواز که دائما از هوایی آلوده همراه با ریز گرد‌ها برخوردارند خرید کولر آبی به آن‌ها توصیه نمی‌شود.

کولر گازی در ساختار خود دارای یک فیلتر تصفیه هوا می‌باشد که با استفاده از آن هوایی را که فرزندان شما استشمام می‌کنند کاملا بهداشتی می‌کند. این هوای بهداشتی فاقد ذرات معلق گرد و غبار، انواع قارچ‌ها، انواع باکتری‌ها و مواد آلرژی زا می‌باشد، در نتیجه با وجود این کولر گازی‌ها شما با خیال راحت می‌توانید فرزندان و اعضای دیگر خانواده‌تان را که مشکلات تنفسی دارند را جلو هوای کولر گازی قرار دهید.

مزایای کولر آبی و کولر گازی چیست؟

تا به اینجای مطلب با اکثر ویژگی‌های کولرهای آبی و کولر‌های گازی آشنا شدیم و فهمیدیم که هر کدام دارای مزیت‌هایی هستند که ممکن است با نحوه‌ی به زندگی شما هماهنگ باشد، از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای کولر آبی

✅ هزینه‌ی برق کولر‌های آبی پایین‌تر می‌باشد.

✅ کولرهای آبی برای مناطق آب و هوایی خشک عملکرد مناسبی را از خود نشان می‌دهد.

✅ مقرون و به صرفه‌تر می‌باشد.

✅ قطعات یدکی آن آسان‌تر پیدا می‌شود.

✅ نحوه‌ی راه‌ اندازی آن ساده تر می‌باشد.

مزایای کولر گازی

✅ قابلیت کنترل میزان خنک کنندگی آن

✅ فیلتر بهداشتی بسیار کاربردی تصفیه‌ی هوا

✅ عملکرد خنک کنندگی بالا در مدت زمان کوتاه

✅ استفاده نکردن از آب برای عملکرد خنک کنندگی خود

✅ هنگام روشن بودن هیچ گونه صدایی از خود ایجاد نمی‌کند که مزاحم استراحت شما شود.

معایب کولر آبی و کولر گازی چیست؟

در قسمت بالا به مزایای کولر‌های آبی و کولر‌های گازی پرداختیم، در کنار این مزایا هر کدام دارای معایبی نیز هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

معایب کولر آبی چیست:

❌ برای مناطق شرجی مناسب نمی‌باشد.

❌ هوای خنکی که پخش می‌کند سالم و بهداشتی نمی‌باشد.

❌ باید به طور مرتب پوشال‌هایش تعویض شوند.

❌ باید هر چند وقت یک بار رسوب گیری شود.

❌ برای عملکردش مصرف آب زیادی را به همراه دارد.

❌ خنک کنندگی محدود محیطی

❌ پخش بوی نامطبوع بیرون در فضای داخل خانه

معایب کولرگازی چیست:

❌ مصرف انرژی برق بالا

❌ هزینه‌ی بالاتری را برای خرید لازم دارد.

❌ به سبب استفاده از گازهای خنک کننده باعث آلایندگی محیط زیست می‌شود.

معرفی چند برند در جهان که محصولاتشان عملکرد بسیار خوبی دارند

برند‌های زیادی در سراسر جهان و ایران وجود دارند که هر ساله به تولید کولرهای آبی می‌پردازند.

برندهای محبوب در زمینه تولید کولر آبی:

✅ برند آبسال یکی از برند‌های معروف و مشهور ایرانی است که اقدام به تولید کولر‌های آبی با کیفیت همراه با عملکرد بالا می‌کند. این برند که چندین سال است در تولید این محصول جزء برترین‌ها و بهترین‌ها است امروزه نیز با فعالیت کارکنان دلسوزش کولر‌های آبی نوآورانه‌ای را با ویژگی‌های متنوع و کاربردی تولید می‌کند.

✅ ارج

✅ انرژی

✅ سپهر الکتریک

✅ برفاب

✅ جنرال استیل

از جمله بعضی از برند‌های پر آوازه و خوش نام کولرگازی می‌توان به:

✅ برند ایرانی میلون: در زمینه ساخت کولر گازی دیواری، ایستاده و داکت های سقفی فعالیت دارد.

✅ ال جی

✅ سامسونگ

✅ گری

✅ جنرال و… اشاره کرد که محصولاتشان بسیار با کیفیت و کاربردی مطابق با فناوری‌های روز دنیا است.

از بین کولرگازی و کولر آبی کدام یک را انتخاب کنیم؟

فکر می‌کنم تا به اینجای مطلب به جواب این سوال رسیده باشید، شما به راحتی می‌توانید با استفاده از بودجه‌ای که در دست دارید همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی، متراژ خانه و نوع عملکردی را که از وسیله‌ی خنک کننده‌ی خود انتظار دارید می‌توانید از بین کولر آبی و کولر گازی یکی را انتخاب کنید.

جمع بندی

ما در این مقاله راهکار‌های مناسبی را برای شما ارائه کردیم تا شما در هنگام خرید وسیله‌ی خنک کننده برای خانه‌تان از بین کولر گازی و کولر آبی یکی را انتخاب کنید. انتخاب درست و طبق اصولی که انجام دهید علاوه بر کارایی بالای محصولی که خریداری کرده‌اید از صرف هزینه‌های اضافی آخر ماه نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. بنابراین هنگام خرید کولر گازی یا کولر آبی به تمام جنبه‌های زندگی خود توجه کنید و تا سال‌های طولانی از خریدی که انجام داده‌اید عملکرد بهینه را دریافت کنید.