چرا کلاس آب و هوایی را با حروف T1 و T3 نشان می‌دهند؟

کلاس آب و هوایی T1 و T3 موضوعی است که در این مقاله برای شما درباره‌اش توضیح می‌دهیم. کلاس آب و هوایی در واقع اشاره به شرایط محیطی و شرایط جوی یک منطقه دارد، که شما باید با توجه به آن کولر گازی مناسب محل زندگی خود را انتخاب کنید.

در سطح جهان 3 نوع کلاس آب و هوایی وجود دارد که از جمله آن‌ها می توان به :

1 – کلاس آب و هوایی T1 (معتدل)

2 – کلاس آب و هوایی T2 (خنک و سردسیر)

3 – کلاس آب و هوایی T3 (گرمسیری) اشاره کرد.

این دو نوع کلاس آب و هوایی برای کولر گازی‌ها به کار گرفته می‌شود، در واقع هر کولر گازی در یک منطقه‌ی خاصی که برای آن به فناوری‌های خاص مجهز شده است می‌تواند کارایی بالایی را از خود نشان دهد. شما با توجه به شرایط محیطی خود و انتخاب وسیله‌ی مناسب می‌توانید کارایی و عملکرد بالا را از انتخاب درست خود دریافت کنید و آرامش را برای خود و خانواده‌ی خود به ارمغان بیاورید.

کلاس آب و هوایی T1 و T3 به چه معناست؟

چرا انتخاب کولر گازی بر اساس کلاس آب و هوایی مهم است؟

✅ در مصرف برق صرفه جویی می‌شود

✅ بالا بردن راندمان

✅ کاهش هزینه‌های کولر گازی

✅ بازدهی دستگاه

✅ افزایش طول عمر مفید کولر گازی منجر می‌شود.

کلاس آب و هوایی T1 به چه معناست؟

کلاس آب و هوایی T1 مخصوص مناطق معتدله می‌باشد. افرادی که در آب و هوای این مناطق زندگی می‌کنند گرمای طاقت فرسای تابستان و سرمای استخوان سوز زمستان را تجربه می‌کنند. در واقع مناطق معتدله و معمولی در طول سال هم فصل‌های گرم و شرجی و هم فصل‌های سرد را تجربه می‌کنند.

بنابراین کلاس آب و هوایی T1 به مناطقی مانند:

✅ تهران

✅ کرج

✅ مازندران

✅ گیلان

✅ مشهد

و سایر مناطق معتدله دیگر تعمیم داده می‌شود. اگر به طور جامع‌تر بگوییم که کلاس آب و هوایی T1 مختص چه مناطقی است، باید به مناطقی مانند:

1 – مناطق معتدل خزری

2 – فلات غربی

3 – شمال غربی ایران اشاره کنیم.

کلاس آب و هوایی T3 به چه معناست؟

کلاس آب و هوایی T3 مخصوص مناطق گرمسیری می‌باشد. افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند بیشتر فصل‌های سال را با گرمای شدید هوا سپری می‌کنند، این گرما به حدی شدید است که مجبورند بیشتر وقت خود را در طول روز در داخل خانه سپری کنند. در واقع کسانی که در مناطق جنوبی کشور زندگی می‌کنند کاملا با این مقوله آشنا هستند.

بنابراین کلاس آب و هوایی T3 به مناطقی مانند:

✅ مناطق جنوبی

✅ فلات مرکزی

✅ خوزستان

✅ هرمزگان

✅ بوشهر

✅ سیستان و بلوچستان

و سایر مناطق گرمسیری دیگر که آب و هوایی بسیار گرم و خشک را دارا هستند، تعمیم داده می‌شود.

کلاس آب و هوایی T3 به چه معناست؟

اصطلاح کلاس آب و هوایی T1 و T3 در کولرهای گازی نشانه‌ی چیست؟

کاربران هنگام خرید کولر گازی باید به این نکته توجه کنند که محصولی که قرار است خریداری کنند چه مشخصاتی دارد، از جمله این مشخصات که دقت به آن در هنگام خرید بسیار ضروری است کلاس آب و هوایی می‌باشد. مناطق معتدله‌ی کشور که دمای آن‌ها از 45 درجه‌ی سانتیگراد بالا نمی‌رود باید کولر گازی را خریداری کنند که با کلاس آب و هوایی T1 سازگار است و می‌تواند در این مناطق بالاترین کیفیت و عملکرد بهینه را به کاربران خود ارائه دهد.

نکته : همچنین مناطق گرمسیری کشور که دمای آن‌ها به بالای 47 درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد باید کولر گازی را خریداری کنند که با کلاس آب و هوایی T3 سازگار است و می‌تواند در این مناطق بالاترین کیفیت و عملکرد عالی را به کاربران خود ارائه دهد.

بین کمپرسورهای که به کلاس آب و هوایی T1 مجهز هستند با کمپرسور‌هایی که به کلاس آب و هوایی T3 مجهز هستند چه تفاوتی وجود دارد؟

کارکنان کمپانی‌های بزرگ کولر گازی آن‌ها را بر اساس درجه‌ی انرژی متفاوت و مشخصات سخت افزاری مختلف تولید می‌کنند. موتور‌های کمپرسور در کولر گازی به عنوان قلب آن فعالیت خود را برای ایجاد عملکردی مناسب آغاز می‌کنند. اگر شما کلاس آب و هوایی را درست انتخاب کرده باشید این عملکرد، شما را از خریدی که انجام داده‌اید خشنود و راضی می‌کند اما اگر انتخاب نا مناسبی کرده باشید می‌تواند برای شما دردسر ساز شود.

بین کمپرسورهای که به کلاس آب و هوایی T1 مجهز هستند با کمپرسور‌هایی که به کلاس آب و هوایی T3 مجهز هستند چه تفاوتی وجود دارد؟

موتور‌های کمپرسور را از نظر سازگاری با کلاس آب و هوایی به سه دسته تقسیم بندی می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 – موتور کمپرسور روتاری

2 – موتور کمپرسور پیستونی

3 – موتور کمپرسور اسکرال

موتور کمپرسور روتاری با عملکرد بالای خود هم مناسب کلاس آب و هوایی T1 است و هم با کلاس آب و هوایی T3 سازگار می‌باشد. این نوع موتور کمپرسور دمای محیطی را تا 47 درجه‌ی سانتیگراد تحمل می‌کند.

موتور کمپرسور پیستونی و موتور کمپرسور اسکرال هر دو مناسب کلاس آب و هوایی T3 می‌باشند. این دو نوع موتور کمپرسور دمای محیطی را تا 57 درجه‌ی سانتیگراد تحمل می‌کنند. بنابراین موتور کمپرسور روتاری با توجه به کلاس آب و هوایی که دارد از قدرت کمتری برای تحمل دمای محیطی نسبت به موتور کمپرسور پیستونی و موتور کمپرسور اسکرال برخوردار است.

علاوه بر این در بین موتور کمپرسور پیستونی و موتور کمپرسور اسکرال از نظر کیفیت و عملکرد پاسخ دهی مناسب در مناطقی با کلاس آب و هوایی T3 موتور کمپرسور پیستونی از قدرت بالاتری برخوردار است.

موتور‌های کمپرسور را از نظر سازگاری با کلاس آب و هوایی به سه دسته تقسیم بندی می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

جمع بندی

ما در بوکو کالا در این مقاله سعی کردیم شما را با کلاس آب و هوایی T1 و کلاس آب و هوایی T3 آشنا کنیم، همانطور که فهمیدید کلاس آب و هوایی T1 مخصوص مناطق معتدله مانند مناطق شمالی، فلات غربی، تهران، کرج و… که دمای آن‌ها به بالای 45 درجه سانتیگراد نمی‌رسد، می‌باشد.

کلاس آب و هوایی T3 نیز مخصوص مناطق گرمسیری مانند مناطق جنوبی، فلات مرکزی، سیستان و بلوچستان، خوزستان و… که دمای آن‌ها به بالای 47 درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد، می‌باشد.

در فصل‌های گرم سال یکی از پر مصرف‌ترین کالاها در خانه کولر گازی است که بعضی مواقع حتی زندگی کردن بدون آن واقعا سخت و دشوار است. در هنگام خرید باید به تمام جنبه‌های آن توجه کنیم تا بهترین کارایی را از آن دریافت کنیم.

همان‌طور که گفتیم توجه به کلاس آب و هوایی هنگام خرید داکت و خرید کولر گازی نیز بسیار مورد اهمیت است، زیرا اگر به آن توجه نشود و انتخاب غلطی صورت گیرد علاوه بر اینکه رضایت کامل خود را بعد از گذشت چند روز نسبت به کولر گازی خود از دست می‌دهید در پایان ماه با مصرف بیش از حد برق نیز روبرو می‌شوید. بنابراین در هنگام خرید کولر گازی مناسب به برچسب انرژی آن توجه کنید زیرا کلاس آب و هوایی سازگار با محصول بر روی آن نوشته شده است.